

„Ne îngrijorează modul în care o parte a mass mediei româneşti, conform datelor oferite de autorităţi, a prezentat cele întâmplate la Târgu Secuiesc din unghiul culpabilizării colective a maghiarilor. Un rezultat previzibil al acestui demers ar putea fi acela că, de acum încolo, societatea românească poate percepe drept sursă de pericol fiecare năzuinţă legitimă a comunităţii noastre. Am avut prilejul de a-i informa pe şeful statului şi pe primul-ministru asupra acestor temeri, la care ni s-au alăturat şi dânşii. Totodată, ne-au asigurat de faptul că cele întâmplate nu vor însemna o schimbare de direcţie în privinţa raportării la comunitatea maghiară din România. Acest fapt ne dă speranţa că, după aceste turbulenţe, relaţia dintre majoritate şi minoritate va reveni la normalitate”, a spus liderul maghiarilor într-o scrisoare în limba engleză adresată ambasadorilor.
Integral pe BN24.ro
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell
Sanel says:
Daca ducea la bunsfirsit toata actiunia Kelemen Hunor ce ar fi zis :Bravoooooo ca esti tare destept: Ce vrea sa zica udmr sa-l tina in puf, sau sa fi facut cum s-a intimplat in Franta,atunci laude acestui individ.