
Autoritățile locale din municipiul Târgu Secuiesc au arborat sâmbătă, 26 iulie a.c., două steaguri secuiești de mari dimensiuni în fața unei foste cazărmi militare din localitate.
După manifestarea ilegală și arborarea steagurilor secuiești tot ilegală prefectul Marius Popica a făcut următoarea declarație: ”Constatând încălcarea legii, Instituţia Prefectului a atacat în instanţă avizarea evenimentului şi anume arborarea drapelului secuiesc. Precizez că nu organizarea evenimentului în sine (care ulterior a primit aviz pozitiv) a fost atacată în instanţă de Instituţia Prefectului, ci arborarea drapelului secuiesc, care, conform legii, este ilegală (…) Prefectura nu s-a opus niciodată, ci dimpotrivă susţine orice manifestări care se desfăşoară în cadru legal, care promovează păstrarea tradiţiilor, datinilor şi identităţii naţionale a cetăţenilor, asigură siguranţa şi cadrul legal de manifestare, însă acolo unde se depăşeşte limita legii este nevoită să intervină, conform legii” (detalii aici).
Doar că, așa cum am dovedit aici, prefectul Marius Popica a mințit atunci când a afirmat că a atacat în instanță rearborarea ilegală a steagurilor secuiești la Târgu Secuiesc.
Într-un document oficial comunicat subsemnatului în urmă cu câteva zile, prefectul Marius Popica confirmă din nou faptul că nu a întreprins nicio acțiune legală în acest caz. Popica l-a sesizat pe primarul UDMR din Târgu Secuiesc, în loc să-l someze și să se adreseze instanței de judecată așa cum au făcut predecesorii săi, Munteanu și Marinescu. Statul român îl plătește pe Popica ca el să sesizeze, nu să aplice legea!
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell