
La sfârșitul lunii octombrie 2013 l-am sesizat pe prefectul Jean-Adrian Andrei cu privire la faptul că plăcuțele cu denumirea străzilor din Miercurea Ciuc sunt inscipționate nelegal, limba maghiară fiind utilizată înaintea limbii române și pe același rând cu aceasta. Prefectul județului Harghita a solicitat primarului să înlocuiască aceste plăcuțe cu plăcuțe confecționate conform normelor legale privind utilizarea limbii minorităților pe teritoriul României, în raport cu limba oficială a statului (documentul aici).
Tot atunci îmi exprimam convingerea cu privire la faptul că prefectul Jean-Adrian Andrei nu va face absolut nimic în acest caz pentu a aplica legea. Din păcate, prefectul mi-a dat dreptate.
Deși a trecut mai bine de un an de la data la care a fost sesizat, Andrei nu a făcut absolut nimic pentru a aplica legea în acest caz (Andrei a fost schimbat pentru scurt timp de la conducerea prefecturii, dar a rămas subprefect, deci putea acționa). În totală bătaie de joc la adresa legii, a Constituției și a bunului simț, Andrei a sesizat Poliția Rutieră, instituție care nu are absolut nicio responsabilitate legală în acest caz. Evident, singrul motiv pentru care Andrei a implicat Poliția Rutieră în acest caz este acela de a face jocurile grofilor UDMR și de a mima interesul pentru aplicarea legii.
Legal, Andrei era obligat să-l acționeze în judecată pe primarul din Miercurea Ciuc tocmai pentru a-l obliga pe groful UDMR să aplice legea, întocmai cum a procedat prefecul de Covasna, care a și obținut o sentință definitivă și irevocabilă pe o speță identică (documentul aici).
În schimb, la adăpostul nesimțirii și al tupeului, înaltul funcționar public al statului din județul Harghita, Jean-Adrian Andrei, refuză să aplice legea. Cât vor mai tolera românii din Harghita un asemenea personaj în fruntea Prefecturii? Cât va mai tolera Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș ca un prefect să-și bată joc de lege? Cât va mai închide ochii Episcopia Ortodoxă din Covasna și Harghita? Până unde va merge ipocrizia celor care stau la masă cu acest personaj care și-a dovedit deja slugărnicia față de grofii UDMR?
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell