Deputatul Daniel Gheorghe: „Privatizarea Hidroelectrica ar fi un act de TRĂDARE NAȚIONALĂ fără precedent”

Distribuie acest articol!

Deputatul PNL Daniel Gheorghe a reacționat public după ce Ministerul Energiei a anunțat că își propune ca obiectiv continuarea pregătirilor pentru privatizarea Complexului Energetic Oltenia și a Hidroelectrica, cu termen de finalizare luna octombrie a acestui an, potrivit planului strategic al ministerului pe 2016.

Vezi și TRĂDARE NAȚIONALĂ. Municipiul Toplița, retrocedat urmașilor unui grof maghiar, criminal de război

„Privatizarea Hidroelectrica ar fi un act de trădăre națională fără precedent din partea actualului Guvern ori a unui alt Guvern care i-ar urma și care ar porni acest proces. Mi se pare de-a dreptul halucinant, într-o lume care se luptă pe viață și pe moarte pentru apărarea resurselor strategice din sectorul energetic, să vii cu obsesii tipice României de acum 20 de ani când eram în pragul incapacității de plată iar plata salariilor atârna de niște împrumuturi externe date cu țârâita. Hidroelectrica este o ,,acțiune de aur,, a economiei naționale și unul dintre acele mari complexe industriale ce pot juca un rol deosebit în relansarea României ca actor energetic regional major, iar pierderile îndregistrate de companie se datorează aproape exclusiv jafului exercitat ani mulți la rând de aceste adevărate căpușe de Monaco denumite de presă drept ,,băieții deștepți din energie,,.

Există soluții alternative la privatizare: directorat privat cu mandat imperativ în vederea restructurii activelor companiei, anularea urgentă a oricărui contract păgubos pentru companie, un program de investiții publice în tehnologia de producție energetică iar nu în ultimul rând listarea pe Bursa de Valori București a unui pachet semnificativ de acțiuni ale Hidroelectrica în vederea obținerii de resurse de capital. Ceea ce dorește să facă noul ministrul al Energiei nu este altceva decât o capitulare definitivă în fața mecanismului de spoliere organizată al ,,băieților deștepți,,!

În calitate de membru în Comisia de Politică Economică, Reformă și Privatizare a Camerei Deputaților voi vota împotriva oricărei propuneri de privatizare a unei companii energetice naționale!”, a precizat Gheorghe într-un mesaj postat pe rețelele de socializare.

FOTO: Daniel Gheorghe

Voi ce părere aveți? Vă aștept comentariile.

  1. O părere în total acord cu ce spune acest domn. Din păcate, încă o dată se dovedește că se încearcă cu disperare pierderea de către țara noastră a tuturor lucrurilor care ne dau o anume independență față de ˝conducătorii lumii˝.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Distribuie acest articol!

Urmărește alte articole

EXCLUSIV. Sentință DEFINITIVĂ: primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad,  AMENDAT de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor / ȘASE dosare în care primarul UDMR din Sfântu Gheorghe a fost găsit vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor

EXCLUSIV. Sentință DEFINITIVĂ: primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, AMENDAT de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor / ȘASE dosare în care primarul UDMR din Sfântu Gheorghe a fost găsit vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor

Înalta Curte de Casație și Justiție a respins miercuri, 26 noiembrie a.c., recursul primarului UDMR din Sfântu Gheorghe împotriva sentinței Curții de Apel București care a constatat că primarul Antal…
Citește

Dan Tanasă

"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc

„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell

© 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
Despre mine Blog Partidul AUR