DUPĂ LASZLO TOKES, președintele UDMR Ciuc vrea intervenția Ungariei în chestiunea drepturilor maghiarilor din România

Distribuie acest articol!

Președintele CJ Harghita, UDMR-istul Borboly Csaba,

Președintele CJ Harghita, UDMR-istul Borboly Csaba.

După ce în luna iulie 2013 europarlamentarul român Laszlo Tokes solicita premierului Ungariei, Viktor Orban, să asigure protectorat Transilvaniei, a venit rândul președintelui UDMR Ciuc, Borboly Csaba, să solicite o intervenție a Ungariei care să asigure respectarea drepturilor minorității maghiare din România.

Potrivit unei declarații date agenției de presă AGERPRES, preluată de cotidianul Informația Harghitei, președintele UDMR Ciuc este de părere că Ungaria ar trebui să intervină în chestiunea drepturilor maghiarilor din România prin încheierea unor acorduri bilaterale cu România prin care să fie reglementate anumite chestiuni solicitate de UDMR. ”În realitate ne rămâne un singur drum, pe care dacă îl urmăm, putem avea rezultate durabile şi ireversibile, iar acest drum este încheierea de acorduri bilaterale între Guvernele României şi Ungariei. După câte ştiu, conţinutul tratatelor şi convenţiilor internaţionale nu pot fi tema controlului Curţii Constituţionale sau a instanţelor de judecată. Am convingerea că încheierea unui asemenea acord ar fi singura soluţie care nu ar putea fi desfiinţată de un nou Guvern în cazurile cum ar fi UMF Târgu-Mureş sau Legea învăţământului. Tot ceea ce se poate realiza în acest mod este de durată, restul poate fi întors pe dos”, a afirmat Borboly.

Borboly Csaba face referire la recenta decizie a Curții Constituționale care a declarat neconstituționale mai multe articole din proiectul de revizuire a Constituției României care ar fi asigurat cadrul legal pentru realizarea autonomiei teritoriale pe criterii etnice și la cazul proceselor câștigate în instanțele din România împotriva arborării steagului secuiesc pe clădirile publice ale statului român. Borboly și-ar dori ca aceste aspecte să fie cuprinse într-un tratat bilateral cu Ungaria iar astfel s-ar eluda controlul și suveranitatea statului român în județele Covasna și Harghita.

”Liderul UDMR Ciuc consideră că ar fi un mare succes semnarea unui acord între România şi Ungaria, prin care ţara noastră să finanţeze Universitatea ,,Sapientia”, care acum primeşte fonduri guvernamentale de la Budapesta. ,,Părinţii acestor copii aici îşi plătesc taxele şi impozitele, iar educaţia lor se face pe banii contribuabililor din Ungaria. Acest lucru nu este corect. Dacă pe lângă sprijinul financiar ungar, Universitatea Sapientiaar beneficia de sprijin normativ şi din partea statului român, dacă am putea încheia un asemenea acord până la începerea noului an universitar, ar fi un mare succes, un sprijin în demersurile noastre de a ne păstra identitatea”, a punctat Borboly Csaba. El a adăugat că în ceea ce priveşte legea minorităţilor sau diferitele statute de autonomie, ,,oricând pot fi puse pe butuci”, spre exemplu prin neaplicarea lor. ,,Din această cauză afirm că trebuie să rămânem pe tărâmul realităţii, trebuie să ne concentrăm asupra unor lucruri pentru care merită să muncim, care ne pot aduce rezultate de durată, care reprezintă sprijin real, şi care – lucru esenţial – sunt ireversibile. Acest lucru se poate garanta numai prin acorduri guvernamentale bilaterale”, mai subliniază Borboly.

  1. Dacă respectivului Cioabă Borbelitu’ nu-i place în România că are impresia că-i sunt încălcate drepturile, de ce nu merge în Ungaria?
    Acolo are învățământ în limba maghiară, are steaguri ungurești arborate peste tot, are inscripții în ungurește… Tot ce-i trebuie ca să se simtă acasă.

    Mergi acasă, Cioabă Borbelitule! Acasă în Ungaria!

  2. Ar cam fi momentul sa se incheie un episod halucinant care dureaza de 24 de ani, si UDMR sa iasa definitiv de pe scena politica. Faceti voi, A 3, un apel national catre toate fortele politice, catre toti oamenii politici care, daca sunt de acord, sa il semneze personal astfel incat sa fie valabil in orice partid s-ar muta. Un acord national care sa stipuleze ca nimeni nu se va alia cu vreo formatiune constituita etnic, de acum in vecii vecilor.

    Aceasta tradare a intereselor nationale trebuie sa inceteze, a depasit orice limita. De asemenea, privilegiile incredibile acordate UDRM trebuiesc retrase, discriminarea pozitiva (ca cea din Legea Analfabetizarii) trebuiesc abrogate imediat si TREBUIE INTRAT IN NORMALITATE.

  3. Ce spune acest Borboly, zilele trecute: ,,În procesul de dezmembrare a USL, a avut un oarecare rol şi UDMR. Trebuie să profităm de ruperea USL, trebuie să profităm de această ocazie şi că soluţia ce împiedică “demontarea” legilor favorabile maghiarimii de către CC sau de un nou guvern e să se încheie acorduri guvernamentale bilaterale.“
    Astia te lasa fara cuvinte…. Prea multa aroganta afiseaza acest UDMR.

  4. Trecand peste fata personajului, care arata tocmai trezit dintr-o betie crunta, nu ma pot abtine sa nu observ panoul ala din spate, pe care scrie ceva in ungureste, iar DEDESUBT scrie si “Consiliul Judetean Harghita”…

    Iar nu se mai aplica legea care spune ca denumirea in romaneste trebuie sa fie INTOTDEAUNA DEASUPRA?
    Sau deja in Har-Cov romanii sunt o minoritate pe cale de disparitie, iar ungurii le fac o favoare scriind si in romaneste?

    Iar romanii din zona… de ce nu zic nimic? In afara de Dan Tanasa, vad ca nimeni nu misca in front. Pai si atunci de ce va mirati ca ungurii va declara minoritari in propria tara? O sa ajungeti sa va dea foc la case, iar voi o sa stati cu caciulile in maini si-o sa le multumiti…

  5. Am cumparat aseara de Martisor o carte scrisa de un strain care a calatorit recent in Romania pentru un singur citat. Chiar acolo am si deschis:

    “CRED CA ROMANIA INCEARCA IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI SA IMPACE SI SA INTELEAGA MINORITATEA MAGHIARA SI AR FI DISPONIBIL SA IMBUNATATEASCA ORICE, DACA ASTA AR PRESUPUNE PROMOVAREA SI INCURAJAREA DREPTATII SOCIALE, SAU CIVILE SI EGALITATEA, CHAIR DACA ASTA AR INSEMNA UNEORI SA-SI DISCRIMINEZE PROPRIA MAJORITATE”.

    Peter Hurley 2013 Drumul curcilor. Editura Martor p.170

  6. Ce “chestiune a drepturilor maghiarilor din romania”????? Eu locuiesc in Sfantu Gheorghe si va pot spune ca aceasta problema exista, dar invers, ar trebui numita chestiunea drepturilor romanilor din cele doua judete Covasna si Harghita…romanii, putini care am mai ramas ne este foarte greu sa gasim un loc de munca bun in aceste doua judete, Covasna si Harghita, la orice eveniment sportiv desfasurat in sala sporturilor din Sfantu Gheorghe se intoneaza imnul secuiesc, care este similar cu cel unguresc. S-au deschis cateva fabrici aici in Sfantu Gheorghe, locurile de munca mai bune(cele de conducere) sunt ocupate deja de cei din minoritate. DESPRE CE VORBIM, NOI ROMANII AVEM NEVOIE DE DREPTURI, NU ACESTI OBRAZNICI!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Distribuie acest articol!

Urmărește alte articole

Dan Tanasă

"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc

„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell

© 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
Despre mine Blog Partidul AUR