EXCLUSIV. Guvernul Victor Ponta apărătorul fascistului Nyírő József. DOCUMENTE

Distribuie acest articol!

Prefectul Jean-Adrian Andrei (FOTO: facebook.com)

Prefectul Jean-Adrian Andrei (FOTO: facebook.com)

Prefectul județului Harghita îl contrazice pe secretarul de stat din MAI și refuză să demareze procedurile legale pentru eliminarea numelui fascistului Nyírő József din denumirea a două unități școlare și a unei străzi din Harghita

În luna decembrie a anului trecut publicam pe blog un document semnat de prefectul județului Harghita, Jean-Adrian Andrei, fost consilier personal al actualului ministru al Apărării, deputatul PSD Mircea Dușa, prin care acesta îmi comunica faptul că instituția pe care o conduce nu a întreprins absolut niciun demers legal pentru eliminarea din spațiul public al județului Harghita a numelui scriitorului fascist, antiromân și anti-Semit, Nyírő József. Asta în ciuda scandalului internațional iscat în luna mai a anului trecut după ce președintele Parlamentului Ungariei, Kover Laszlo, a făcut presiuni asupra României și a încălcat mai toate uzanțele diplomatice pentru a-l reînhuma în România pe scriitorul Nyírő József.

Prefectura Harghita Nyiro Jozef

Având în vedere atitudinea complice a prefectului Jean-Andrian Andrei, care a devenit un vajnic apărător al memoriei scriitorului fascist Nyiro Jozsef, m-am adresat Ministerului Afacerilor Interne, atrăgându-le atenția că tolerează promovarea cultului fascistului anti-Semit și antiromân Nyiro Jozsef. De remarcat din răspunsul dat de către prefectul Jean-Adrian Andrei faptul că acesta a omis să precizeze că în Odorheiul Secuiesc există un bust al scriitorului amplasat chiar într-un spațiu public.

Răspunsul MAI îmi este comunicat oficial de către secretarul de stat Constantin-Cătălin Chiper, care prin adresa nr. 1810034/DGRIP/12.03.2013 mă informeză că eliminare denumirilor celor două unități de învățământ și a străzii care poartă numele scriitorului fascist Nyiro Jozsef se va face în baza prevedrilor O.U.G. nr. 31/2002. Adresa MAI conține însă și următoarea sintagmă uluitoare: ”Inițierea demersurilor va lua în considerare necesitatea menținerii unui climat de normalitate la nivelul comunităților locale”. Cu alte cuvinte, Guvernul Victor Ponta ar lua niște măsuri împotriva promovării cultului personalității scriitorului fascist Nyiro Jozsef dar se teme de ”comunitatea locală” care, nu-i așa, s-ar putea opune acestor demersuri. Și pentru că aici nu e vorba de aplicarea legii și respectarea demnității României ci de sensibilitățile fasciste ale ”comunității locale”, Guvernul Victor Ponta are unele rețineri cu privire la reacția ”comunității locale”.

Ministerul Afacerilor Interne Constantin-Catalin Chiper Harghita Nyiro Jozsef

Am comunicat poziția oficială a MAI prefectului județului Harghita și i-am solicitat să-mi comunice când va demara procedurile legale, având în vedere faptul că MAI vorbește despre aplicare prevederilor O.U.G. nr. 31/2002 în acest caz.

Cu puțină întârziere (pentru care își cere scuze) prefectul Jean-Adrian Andrei îmi expediază adresa nr. 4351/SL/05.04.2013 în care îl contrazice pe secretarul de stat din MAI și îmi comunică faptul că scriitorul fascist Nyiro Jozef nu poate fi încadrat în prevedrile O.U.G. nr. 31/2002 și, ca atare, nu a luat și nici nu va lua vreo măsură legală pentru a elimina numele său din denumirea a două unități școlare și a unei străzi din județul Harghita. Despre bustul lui Nyiro Jozsef din Odorheiul Secuiesc prefectul Jean-Adrian Andrei nu scoate, din nou, absolut nicio vorbă.

Prefect Harghita Jean-Adrian Andrei Nyiro Jozsef

Prefect Harghita Jean-Adrian Andrei Nyiro Jozsef 1

Prefect Harghita Jean-Adrian Andrei Nyiro Jozsef 2

Cred că în acest moment documentele oficiale vorbesc de la sine și dovedesc faptul că Guvernul Victor Ponta s-a transformat din opozant al reînhumării scriitorului Nyiro Jozsef la Odorheiul Secuiesc în apărător al memoriei acestui fascist antiromân și anti-Semit. Refuzul categoric al prefectului Jean-Adrian Andrei de a demara orice procedură legală pentru a pune capăt promovării cultului personalității scriitorului fascist Nyiro Jozsef îl transformă pe funcționarul statului român în susținător al fascismului în România. Dacă premierul Victor Ponta nu-l va demite pe șeful Prefecturii Harghita atunci înseamnă că fascistul Nyiro Jozsef are susținători chiar la vârful Guvernului României.

Vezi și De la reînhumarea lui József Nyírő la steagul secuiesc. Manifestările fascist-extremiste, antisemite și antiromânești în Ungaria iau amploare

Detalii complete și documente găsiți aici EXCLUSIV. Prefectura Harghita NU A FĂCUT ABSOLUT NIMIC în ultimele șapte luni pentru a elimina numele scriitorului fascist și antiromân Nyiro Jozsef de pe două INSTITUȚII PUBLICE. DOCUMENT



  1. Eu inteleg ca esti platit de servicii sa agiti apele, ca sa poata fi analizata starea societatii. Dar chiar credeti ca orice idiotenie e inghitita de omul de rand? Pe ce baza ar trebui interzis numele lui Niyro? Caci daca mergem pe linia acuzatiilor care i se aduc, atunci de multa vreme trebuia interzis Eminescu, un antisemit cu scrieri de o rautate iesita din comun. E cel mai la-ndemana. Sa mai dam exemple sau se prabuseste constructia pe care vreti sa o bagati pe gatul oamenilor care nu au habar detalii?

    • :)) Pe baza documentelor din care reise că le-a rupt cocoașa românilor cu bâta și că a fost membru al unui partid fascist din Ungaria.

    • Catia sa inteleg ca si la tine nu primeaza legea si nici nu conteaza cine terfeleste pe cine?

  2. daca guvernul tolereaza asa ceva, nu poate fi reclamat chiar statul roman undeva pt ca tolereaza fascismul?

    • Ba da!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Distribuie acest articol!

Urmărește alte articole

Dan Tanasă

"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc

„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell

© 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
Despre mine Blog Partidul AUR