
Din informațiile pe care le am, deși era angajată ca și consilier juridic încă din 2010, Aczél nu avea diplomă de licență, ceea ce face ca toate actele juridice semnate de ea să fie lovite de nulitate. Tot din informațiile pe care le am, primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, nu este absolut deloc străin de angajarea în funcția de consilier juridic a UDMR-istei Aczél Kata și a încercat cât a putut să ascundă acest subiect opiniei publice.
Am expediat informațiile mele și Ministerului Public. Parchetul de pe lângă Tribunalul Covasna mi-a confirmat prin adresa nr. 217/VIII/1/2013 faptul că informațile publicate de subsemnatul sunt adevărate: ”…din verificările întreprinse a rezultat că diploma de licenţă şi adeverinţa depuse de numita Aczel Kata la dosarul de angajare în funcţia de consilier juridic la SC. GOSPODĂRIA COMUNALĂ SA SFÂNTU GHEORGHE, sunt false, motiv pentru care, organele de cercetare penală s-au sesizat din oficiu şi s-a solicitat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe efectuarea cercetărilor penale faţă de numita Aczel Kata sub aspectul infracţiunilor prevăzute de art. 215 Cod penal (înşelăciune), art. 288 alin. 1 Cod penal (fals material în înscrisuri oficiale) şi art. 291 Cod penal (uz de fals), sens în care s-a acordat numărul unic 2154/P/2013”.
Faptele comise de UDMR-ista Aczél Kata sunt foarte grave și pentru acest motiv este momentul ca UDMR să-și asume politic acest lucru, motiv pentru care solicit public demisia primarului Antal Arpad, cel care este direct răspunzător atât pe linie politică, fiind președinte al UDMR Sfântu Gheorghe, cât și pe linie administrativă, având în vedere acționariatul S.C. Gospodăria Comunală S.A. Sfântu Gheorghe.
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell