
Thiesz a refuzat să respecte prevederile legale și să poarte eșarfa tricoloră cu ocazia aniversării a 55 de ani de existență a Liceului Korosi Csoma Sandor din orașul Covasna, eveniment ce a avut loc în data de 11 octombrie 2013. Primarul UDMR a fost sancționat cu avertisment.
Thiesz nu este la prima abatere de acest fel. În luna iunie a.c. Thiesz fusese somat de prefect să respecte prevederile H.G. nr. 1157/2001.
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell
Paul says:
“… i s-a aplicat sanctiunea contraventionala avertisment…”
Adica, mai simplu spus, i s-a batut obrazul si cam atat…
Pai si atunci de ce respecte o decizie a unei autoritati pe care oricum n-o recunoaste? De frica unei mustrari verbale la un pahar de palinca? De frica unui comentariu dezaprobator pe un blog?
Asta-i problema noastra. Cerem niste drepturi, dar nu suntem in stare sa le si sustinem. Omul ala a incalcat o lege, si nu cred ca doar prima oara sau pentru ultima data, iar ca pedeapsa primeste un avertisment. Ar trebui pedepsit mai aspru, eventual cu demiterea din functie, ca si altii care procedeaza la fel sa ia aminte.
Pana atunci insa, apatrizii aia fanatici se vor caca in continuare pe noi.
moldovan niculae says:
atentie romani-asa va ajunge si jud. mures daca dormiti in prostie si aburi de alcool.trezitiva pina nu-i tirziu….