Tanarul Nemes Elod este platit asadar din fonduri publice pentru a milita pentru autonomia pe criterii etnice a maghiarilor, pentru separatism si pentru epurare etnica a zonei Covasna-Harghita. Felicitari PNL, felicitari UDMR! Si mai ales felicitari SRI si SIE!
—– Original Message —-
From: Dan Tanasa
To: Consiliul Judetean Covasna Petitii
Cc: Tamas Sandor
Sent: Wednesday, October 1, 2008 3:33:43 PM
Subject: Solicitare in baza legii 544/2001
Catre,
Consiliul Judetean Covasna
Sediul: Piaţa Libertatii, nr. 4, Sfantu Gheorghe, judetul Covasna
Persoana de contact: Angela Kovacs
Obiect: solicitare de informatii in baza legii 544/2001 catre Consiliul Judetean Covasna
Stimate doamna Kovacs,
Prin prezenta va adresez o solicitare in baza legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.
Astfel, as dori sa imi comunicati in termen legal daca cetateanul Nemes Elod, liderul organizatiei „Tinerilor Maghiari Ardeleni” (EMI) beneficiaza de foloase banesti de orice tip din fondurile publice ale Consiliului Judetean Covasna, precum si cuantumul acestora.
In speranta unui raspuns prompt,
Dan Tanasa
01.10.2008
Nr. 9594 /07.10.2008
Către,
Domnul Dan Tanasa
Ca urmare a adresei dumneavoastră înregistrată la Consiliul Judeţean Covasna sub nr. 9594/02. 10. 2008 formulată în virtutea prevederilor Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţii de interes public, Vă comunicăm că
Domnul Nemes Előd este salariatul Consiliului Judeţean Covasna, iar salariul acestuia este confidenţial, conform art. 158 din Legea nr. 53/2003, Codul Muncii.
Cu stimă,
Preşedinte Director Executiv
TAMÁS Sándor SZTAKICS István Attila
—– Original Message —-
From: Dan Tanasa
To: petitii
Cc: tanasa dan
Sent: Thursday, October 9, 2008 2:37:56 PM
Subject: Reclamatie administrativa la CJ Covasna – salariu Nemes Elod
Catre,
Consiliul Judetean Covasna
Sediul: Piaţa Libertatii, nr. 4, Sfantu Gheorghe, judetul Covasna
Persoana de contact: Angela Kovacs
Obiect: reclamatie administrativa la Consiliul Judetean Covasna
Stimate doamna Kovacs,
Prin prezenta va adresez o reclamatie administrativa in baza legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public datorita refuzului Consiliului Judetean Covasna de a imi comunica foloasele banesti de care beneficiaza domnul Nemes Elod in calitate de angajat al Consiliului Judetean Covasna.
Astfel, in adresa CJ Covasna nr. 9594/07.10.2008 imi comunicati faptul ca domnul Nemes Elod este salariatul Consiliului Judetean Covasna insa refuzati sa imi comunicati salariul acestuia pe motiv ca acesta ar fi confidential conform art. 158 din Legea nr. 53/2003, Codul Muncii.
Din cunostintele mele, legea la care faceti referire priveste angajatii din sectorul privat in timp ce angajatii din sectorul public sunt platiti din fonduri publice iar informatiile de acest tip se supun Legii nr. 544/2001. Conform acestei legi prin informatie de interes public se intelege orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati publice sau institutii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informatiei; salariul angajatilor din sectorul public priveste activitatile unei autoritati publice.
Daca nu cumva salariul domnului Nemes Elod, platit din fonduri publice, este secret de stat, va solicit sa imi comunicati in termen legal salariul lunar net pe lunile ianuarie-septembrie 2008, inclusiv sporuri si indemnizatii, pe care domnul Nemes Elod il incaseaza in calitatea domniei sale de salariat al Consiliului Judetean Covasna.
In speranta unui raspuns prompt,
Dan Tanasa
09.10.2008