

Fidel provocarilor la conflicte interetnice, primarul Antal Arpad, fost deputat UDMR, mai lanseaza o provocare iredentist sovina: vrea sa inlature drapelul national al Romaniei de pe turla primariei. Acest drapel are o insemnatate istorica deosebita, fiind arborat de catre Armata Romana eliberatoare, Sfantu Gheorghe fiind primul oras eliberat de sub ocupatia hortysta a Austro-Ungariei in 1944. Sa afirmi ca in locul lui ai vedea mai bine drapelul secuiesc recent adoptat ca si drapel al orasului nu este doar un scuipat pe memoria ostasilor romani cazuti la datorie pentru eliberarea orasului dar si o dovada (a cata oare!) ca provocarile UDMR nu se vor opri curand. Din contra, aceste provocari devin din ce in ce mai jignitoare si urmaresc un singur scop: declansarea luptei armate pentru obtinerea autonomiei teritoriale pe criterii etnice.
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell
Anonymous says: