
Pentru marcarea împlinirii a 95 de ani de la unirea Basarabiei cu România, miercuri 27 martie a.c., ora 16,00, Centrul Ecleziastic de Documentare “Mitropolit Nicolae Colan”, împreună cu Fundaţia Naţională “Neamul Românesc” filiala Covasna, va organiza masa rotundă cu tema “Partenereatul româno –român pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, prin reunirea cu România”. Cu acest prilej vor fi prezentate comunicările: “Acţiunile organizate pe ambele maluri ale Prutului cu ocazia împlinirii a 95 de ani de la unirea Basarabiei cu România” (Dr. Ioan Lăcătuşu); “Prezenţe basarabene în viaţa culturală a judeţului Covasna” (Prof. ing. Maria Peligrad); “Un parteneriat de suflet: Liceul tehnologic “Constantin Brâncuşi din Sf. Gheorghe şi Liceul Profesional nr.1 din Chişinău”(Prof. Rodica Pârvan); “Idei şi curente pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, via Bucureşti” (Constantin Bărbuceanu).
Menţionăm faptul că, după anul 1990, în fiecare an, acest eveniment major din istoria românilor a fost marcat la Sf. Gheorghe şi în alte localităţi din judeţele Covasna şi Harghita, între românii din Arcul Intracarpatic şi cei din Basarabia stabilindu-se numeroase şi trainice legături de suflet.
Dr. Ioan Lăcătuşu
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell