

Acțiunea în instanță a Asociației Minority Rights s-a soldat cu un eșec. Demersul acesteia de a obliga municipalitatea clujeană să instaleze plăcuțe multilingve a fost respins de Tribunalul Cluj în ședința de luni, 15 februarie.
”Respinge exceptia lipsei calitatii procesuale active a reclamantei. Respinge exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a Primarului Municipiului Cluj-Napoca. Respinge ca neintemeiata actiunea in contencios administrativ”, se arată în soluția pe scurt.
În urmă cu un an Primăria Cluj-Napoca a câștigat definitiv un alt proces pe același subiect (detalii aici).
FOTO: szeretlekkolozsvar.ro
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell
camylutza says:
Suntem romani ! Atunci : traim romaneste, mancam romaneste, vorbim romaneste etc. iar cei care vor sa traiasca cu noi, din respect, sa invete limba romana !!!