TERORISM. Extremiștii Szocs Zoltan și Beke Istvan, trimiși în judecată

Distribuie acest articol!

Extremiștii Szocs Zoltan și Beke Istvan, lideri ai grupării “Mișcarea de Tineret 64 de Comitate” (HVIM) din Transilvania, au fost trimiși în judecată de DIICOT, în stare de arest preventiv, fiind acuzați că intenționau să detoneze un dispozitiv exploziv improvizat la manifestările de 1 Decembrie de anul trecut de la Târgu Secuiesc, transmte Agerpres.

Potrivit unui comunicat al DIICOT, cei doi sunt acuzați de instigare la infracțiunea de atentat contra unei colectivități, săvârșită în condițiile Legii nr.535/2004 — privind prevenirea și combaterea terorismului; instigare la infracțiunea de nerespectarea regimului materiilor explozive.

Prin actul de sesizare s-a reținut că, începând cu anul 2014, pe teritoriul României a fost semnalată preocuparea unor cetățeni străini și cu dublă cetățenie pentru alimentarea interesului membrilor extensiei în România a structurii naționalist-extremiste ungare “Mișcarea de Tineret 64 de Comitate” — HVIM pentru dezvoltarea propriilor abilități fizice, în vederea inițierii de acțiuni violente care să conducă la materializarea obiectivelor autonomiste și revizioniste promovate prin mesaj public de membrii respectivei organizații iredentiste (refacerea “Ungariei Mari”).

Astfel, la data de 10 octombrie 2015, în cadrul unei ședințe la care au participat membrii organizațiilor locale ale extensiilor în România ale HVIM Ungaria, Szocs Zoltan, care este președinte al HVIM Transilvania, i-a trasat lui Beke Istvan, președinte al organizației Târgu Secuiesc a HVIM Transilvania, sarcina de a confecționa un dispozitiv exploziv improvizat pe care să-l detoneze în public, în orașul Târgu Secuiesc, în data de 1 decembrie 2015, în timpul manifestațiilor prilejuite de sărbătorirea de către etnicii români a Zilei Naționale a României.

Dosarul se va judeca la Curtea de Apel București.

FOTO: Beke Istvan, Szocs Zoltan, facebook.com

Voi ce părere aveți? Vă aștept comentariile.

  1. UDMR ul trebuia de mult scosi in afara legii! 90% din maghiari si secui sint de un sovinism feroce..copiii sint educati de mici sa urasca romanii ! Politica cu manusi fata de acesti excroci fanatici si nesimtiti,este dezastruoasqa, dupa cum se vede, 5-10% sint normali la cap, dar n ai sa i auzi vreodata ca iau pozitie in fata extremistilor… Am studiat la Tg Mures 6 ani si am avut colegi care nu mi au spus opdata buna ziua..Am lucrat 1 an la Tg Secuiesc si mi s au comfirmat toate temerile. Sint de un sovinism si un fanatism abominabil..N au nici o legatura cu Europa..Nici macar Mongolia nu i mai poate accepta pt ca si mongolii au evolkuat ! Se impun legi aspre la adresa tuturor celor care nu respecta Constitutia Romaniei !

  2. Este bine chiar pentru comunitatea din care se trag acesti retardati… multor viteji cu vapori de palinca la mansarda or sa le piara cheful de a se juca de-a razboiul intr-o tara europeana….

    • Mă tem că nu vor înțelege nimic, se vor victimiza și vor continua.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Distribuie acest articol!

Urmărește alte articole

EXCLUSIV. Sentință DEFINITIVĂ: primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, AMENDAT de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor / ȘASE dosare în care primarul UDMR din Sfântu Gheorghe a fost găsit vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor

Înalta Curte de Casație și Justiție a respins miercuri, 26 noiembrie a.c., recursul primarului UDMR din Sfântu Gheorghe împotriva sentinței Curții de Apel București care a constatat că primarul Antal…
Citește

Dan Tanasă

"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc

„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell

© 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
Despre mine Blog Partidul AUR