
Şeful diplomaţiei ungare a declarat telefonic, joi dmineaţa, pentru agenţia ungară de presă MTI că l-a rugat pe ministrul american să intervină pe lângă compania petrolieră ExxonMobil pentru ca aceasta să demareze, alături de austriecii de la OMV, exploatoarea zăcămintelor de gaze din platforma Mării Negre.
Szijjártó a spus că în Europa Centrală şi astfel şi în Ungaria siguranţa energetică este crucială. Pentru Ungaria este o chestiune de siguranţă naţională şi suveranitate capacitatea de a se aproviziona din cât mai multe surse cu cantităţi de gaze naturale necesare consumului industrial şi casnic – a adăugat ministrul. Ungaria a făcut toate demersurile pentru a-şi asigura cantitativ independenţa faţă de aprovizonarea cu gaze, care acum se face
aproape exclusiv din Rusia – a spus Péter Szijjártó.
Este dreptul ExxonMobil şi OMV să exploateze zăcămintele de gaze naturale din Marea Neagră, printr-un consorţiu americano-austriac înfiinţat în acest scop. Pentru Ungaria este, în mod limpede de interes strategic ca acest consorţiu să deruleze investiţiile necesare exploatării gazului şi ca ea să şi poată cumpăra din această cantitate de gaz – a spus ministrul.
FOTO: Liviu Dragnea, președintele Camerei Deputaților, și Peter Szijjarto, ministrul de Externe al Ungariei, stiripesurse.ro
"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc
„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell
kermit says:
Cand or sa aiba ei acces la Marea Neagra atunci le v-or exploata. Cu Ajutorul Domnului asa ceva nu este posibil deci unica posibilitate a ungurilor este sa foreze in buda lor … sau sa se interconecteze la buzile private ale lui Orban sau Szijarto.