HARGHITA. Liderul Jobbik, Vona Gabor, prezent din nou în România pentru a vorbi despre autonomie VIDEO

Distribuie acest articol!

Liderul neo-fasciștilor din Ungaria, Vona Gabor, a fost prezent și în acest an la tabăra extremiștilor maghiari de la EMI ce a avut loc în Harghita în perioada 10-14 august. Și de această dată, cu acordul tacit al Guvernului Victor Ponta, Vona Gabor le-a vorbit celor prezenți despre autonomia maghiarilor din Transilvania.

Redau mai jos traducerea unui articol publicat de presa maghiară din Harghita pe acest subiect:

”Expunerea lui Vona şi dezbaterea pe marginea autonomiei au atras mai mulţi participanţi

Datorită expunerilor, a diferitelor activităţi şi concerte, cea de-a XI-a ediţie a Taberei EMI a atras mulţi participanţi. Majoritatea au fost curioşi să afle ideile lui Vona Gabor, preşedinte Jobbik, dar s-au bucurat de popularitate şi discuţiile despre autonomie. Expunerea lui Vona Gabor, preşedinte Jobbik a fost urmărită cu mare interes, pe parcursul acesteia fiind aduse în discuţie mai multe subiecte de actualitate. Preşedintele partidului a precizat că în viaţa Jobbik a sosit timpul când trebuie să se guste din responsabilitatea guvernamentală, având în vedere că, în opinia lui Vona, alegerile din 2018, din Ungaria se vor disputa între FiDeSz şi Jobbik. Mai multe sute de participanţi la prelegerea lui Vona Referitor la problemele care afectează în prezent Europa, preşedintele Jobbik a afirmat că Uniunea se află într-un mare impas: situaţia economică este tragică, nu există soluţii în privinţa crizei, a imigranţilor, şi aceasta nu poate gestiona nici criza din Ucraina şi nici pe cea din Grecia. Referindu-se la imigranţi a declarat că, el personal nu ar dori integrarea acestora, dar după cum a observat, nici aceştia nu doresc să se integreze, având în vedere că sosesc în număr mare pentru a-şi crea propriile comunităţi europene. In cadrul dezbaterii-podium, Szavay Istvan, vicepreşedinte Jobbik şi-a manifestat convingerea că în următoarea perioadă, România se va uni cu Republica Moldova. In opinia sa, unirea celor două state nu se poate realiza fără federalizarea României, ceea ce va aduce cu sine posibilităţi mai bune maghiarimii din Transilvania. Szavay a declarat şi faptul că cea mai mare provocare a politicii naţionale maghiare o reprezintă păstrarea comunităţilor maghiare dispersate în lume. Vona Gabor a declarat că pentru dăinuirea, consolidarea naţiunii maghiare este nevoie de un mit al originii, pe care comunitatea să îl considere al său, de un mit al misiunii şi de faptul ca oamenii să se simtă bine în prezent. Vona consideră că, în prezent, nu există nimic din toate acestea, iar o consecinţă o constituie emigrarea în masă a maghiarilor de pe pământul natal. Autonomia reprezintă un interes comun? Printre românii din Transilvania sunt tot mai mulţi care gândesc asemănător cu maghiarii care susţin autonomia – a declarat Mircea Dăian, fondatorul Ligii Democrate din Transilvania în cadrul expunerii pe care a susţinut-o în cadrul Taberei EMI. Acesta a subliniat că, în opinia sa, ar fi nevoie de o coeziune a ardelenilor, de un partid comun, având în vedere că problema celor de aici nu va fi soluţionată niciodată de politicienii de la Bucureşti, dar nici de liderii Uniunii Europene. Dăian consideră că, Bucureştiul exploatează Transilvania, tocmai de aceea se întâmplă că, oamenii lucrează mult, cu toate acestea confruntându-se cu probleme materiale, numeroşi tineri şi oameni valoroşi părăsind pământul natal. A avut loc şi o dezbatere de tip masă rotundă pe marginea problemei autonomiei, la care au fost invitaţi reprezentanţii partidelor maghiare din Transilvania. Politicienii participanţi manifestându-şi regretul că UDMR-ul nu a fost reprezentat. Izsak Balazs, preşedintele Consiliului Naţional Secuiesc (CNS) a făcut o retrospectivă a celor 11 ani de aspiraţii autonomiste. Szilagyi Zsolt, preşedintele Partidului Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) a adus în discuţie problema corupţiei, subliniind că este foarte important ca politicienii maghiari din Transilvania să nu poată fi acuzaţi de corupţie, având în vedere că, în cazul în care există corupţie, nu există autonomie. Kulcsar Terza Jozsef, preşedinte din Trei Scaune al Partidului Civic Maghiar (PCM) a declarat că nu se poate vorbi de un viitor maghiar dacă liderii partidelor maghiare nu se aşează la o masă pentru a conveni. Demontarea corturilor Duminică noaptea s-au încheiat programele Taberei EMI, astăzi participanţii îşi desfac corturile. La fel ca în fiecare an, şi în acest an, inspectorii nu au omis tabăra, au efectuat controale în rândul organizatorilor şi a comercianţilor. Conform declaraţiilor participanţilor la tabără, în una din zile, manifestarea a fost inspectată şi dintr-un elicopter militar”.

Sursa: cotidianul Hargita Nepe nr. 150 din 10.08.2015, autor Lazar Hajnal (sursă traducere aici)

FOTO: Vona Gabor

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Distribuie acest articol!

    Urmărește alte articole

    EXCLUSIV. Sentință DEFINITIVĂ: primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad,  AMENDAT de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor / ȘASE dosare în care primarul UDMR din Sfântu Gheorghe a fost găsit vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor

    EXCLUSIV. Sentință DEFINITIVĂ: primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, AMENDAT de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor / ȘASE dosare în care primarul UDMR din Sfântu Gheorghe a fost găsit vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor

    Înalta Curte de Casație și Justiție a respins miercuri, 26 noiembrie a.c., recursul primarului UDMR din Sfântu Gheorghe împotriva sentinței Curții de Apel București care a constatat că primarul Antal…
    Citește

    Dan Tanasă

    "Din zei de-am fi scoborâtori,
    C-o moarte tot suntem datori!
    Totuna e dac-ai murit
    Flăcău ori moș îngârbovit;
    Dar nu-i totuna leu să mori
    Ori câine-nlănțuit."
    Titlul poeziei: Decebal către popor
    Autor: George Coșbuc

    „Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
    meriți ceea ce ai.”
    John C. Maxwell

    © 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
    Despre mine Blog Partidul AUR