Prefectul de Bacău face jocurile Ungariei și atacă în instanță baza legală a solei Eroilor Români din Cimitirul de la Valea Uzului

Distribuie acest articol!

Valentin Ivancea, numit prefect al județului Bacău în luna septembrie a.c., acționeză în contra intereselor statului român și în favoarea intereselor Ungariei în cazul Cimitirului Internațional al Eroilor de la Valea Uzului.

Vezi și Comemorare organizată de UDMR la Valea Uzului: husari puși să stea cu spatele la crucile eroilor români

Primăria Dărmănești, condusă de Constantin Toma, a publicat pe pagina sa oficială (detalii aici) citațiile primite de la Tribunalul Bacău în două dosare în care prefectul Valentin Ivancea a acționat în judecată atât Consiliul Local Dărmănești cât și pe primarul Constantin Toma pentru a desființa baza legală a solei Eroilor Români din Cimitirul Internațional al Eroilor de la Valea Uzului, construită de Primăria Dărmănești cu bani de la Ministerul Culturii.

Astfel, în dosarul nr. 2716/110/2019 deschis de prefectul Valentin Ivancea, Instituția Prefectului  Județul Bacău a solicitat în instanță anularea HCL nr. 29/2019, respectiv HCL nr. 48/2019, privind introducerea imobilului Cimitirul Internațional al Eroilor de la Valea Uzului în domeniul privat al UAT Orașul Dărmănești, iar în dosarul nr. 2714/110/2019 Instituția Prefectului Județul Bacău a solicitat în instanță anularea Autorizației de construire nr. 16/2018 – Construire Internațional și 50 de cruci pentru eroii români.

Aceste documente, a căror anulare o urmărește prefectul Valentin Ivancea, reprezintă baza legală a amplasării solei Eroilor Români din cimitirul de la Valea Uzului.

Vezi și EXCLUSIV. MApN, raport BOMBĂ despre situația din Valea Uzului: Primăria Sânmartin a PROFANAT cimitirul de la Valea Uzului. Crucile soldaților unguri, amplasate pe suprafeţele de teren pe care figurează morţi de război de alte naţionalităţi. Raport COMPLET despre cimitirul de la Valea Uzului

Ivancea, demnitar al statului român, face astfel jocurile Ungariei, care își dorește cu orice preț scoaterea crucilor eroilor români din cimitirul de la Valea Uzului.

FOTO: Valentin Ivancea, prefecul județului Bacău, www.bacau.net

Voi ce părere aveți? Aștept comentariile voastre.

DISCLAIMER Atenție! Postați pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiți aici regulamentul: Termeni legali și Condiții

  1. Sincer nu cred că un demnitar român poate să facă un aseamenea lucru conștient.

    • Ce vrei să spui? Că nu știe ce face? Că nu știe că face jocurile Ungariei?

  2. Ninoninoninonino

  3. Intelegeri Ascunse intre PSD si UDMR?
    Prefectul este unealta PSD in relatia cu UDMR?

  4. Is din aceiasi partid

  5. Poate de aceea a si fost numit prefect al judetului Bacau anul acesta.
    Coada de topor…..valentin ivancea

  6. Să se facă referendum local deoarece prefectul este numit, nu ales, deci nu are dreptul să se pronunțe în numele poporului.

  7. Să îi faceți o reclamație. penală acestui antiroman, plătit din banii noștrii.
    Eroii români au dreptul la liniște macar în morminte.
    Sunt fica unui veteran de război, care a plecat la cerere pe front ,cu vărul său de aceeași vârstă, fiind nascuti in 1925 , iar recrutarea se făcea dor până la cei născuți până în 1924
    Vărul tatălui meu a murit pe front.Nu împlinise 19 ani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Distribuie acest articol!

Urmărește alte articole

EXCLUSIV. Sentință DEFINITIVĂ: primarul UDMR din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, AMENDAT de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor / ȘASE dosare în care primarul UDMR din Sfântu Gheorghe a fost găsit vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor

Înalta Curte de Casație și Justiție a respins miercuri, 26 noiembrie a.c., recursul primarului UDMR din Sfântu Gheorghe împotriva sentinței Curții de Apel București care a constatat că primarul Antal…
Citește

Dan Tanasă

"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc

„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell

© 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
Despre mine Blog Partidul AUR