În țara în care partidul e în toate și fără partid nu exiști mi-am depus din nou candidatura pentru un post în CNCD/12 ani de activitate în domeniul combaterii discriminării nu valorează nimic pentru că nu sunt membru de partid

Distribuie acest articol!

După aproape 12 ani de activitate voluntară în domeniul apărării drepturilor omului și combaterii discriminării, în care am dovedit public modul în care sunt epurați etnic românii din județele Covasna și Harghita, mi-am depus, a treia oară, dosarul de candidatură pentru un post în Colegiul Director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD).

Citește și EXCLUSIV. ÎCCJ anulează DEFINITIV o hotărâre CNCD prin care am fost amendat cu 2000 de lei pentru discriminarea maghiarilor/CNCD, obligată să-mi plătească cheltuieli de judecată

De aproape 12 ani desfășor o activitate intensă, recunoscută public, în domeniul apărării drepturilor omului și combaterii discriminării, în care am adus în atenția opiniei publice zeci de hotărâri ale CNCD prin care am probat fenomenul de epurare etnică a românilor din județele Covasna și Harghita.

Unul dintre primele cazuri în care am avut câștig de cauză a fost Hotărârea nr. 775/16.12.2008 luată de CNCD la sesizarea mea, prin care CNCD a constatat faptul că președintele Consiliului Județean Covasna, Tamas Sandor, se făcea vinovat de discriminarea pe criterii etnice a românilor prin modul de organizare a concursului pentru ocuparea postului de director al Bibliotecii Județene Covasna. Urmare sesizării mele și a hotărârii CNCD concursul în cauză a fost anulat definitiv de instanța de judecată (detalii aici, aici și aici).

Citește și EXCLUSIV. Primarul UDMR din Ciumani, sancționat a patra oară de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor/ Márton László Szilárd, amendat de CNCD cu 2000 de lei

De atunci am demascat zeci de cazuri de discriminare pe criterii etnice a românilor din Covasna și Harghita. O parte dintre aceste hotărâri emise de CNCD, care probează epurarea etnică a românilor din județele Covasna și Harghita, le-am grupat într-un volum intitulat „Uitați în inima României”. Volumul, lansat în 2017, are o prefață semnată de academicianul Dinu C. Giurescu și o postfață semnată de prof. dr. Radu Baltasiu (detalii aici și aici). Mai mult, atunci când sesizările mele la CNCD au fost respinse strict pe criterii politice de către CNCD, am reușit să obțin dreptate în instanțele de judecată (un exemplu aici și aici)

Citește și EXCLUSIV. Primăria Târgu Secuiesc, sancționată cu 2000 de lei de CNCD pentru discriminarea pe criterii etnice a românilor

Nu am nicio șansă să ocup un astfel de post în CNCD. Nu pentru că nu aș avea pregătirea profesională necesară, ci pentru că România este țara în care partidul e în toate iar dacă nu ești membru de partid nu ai dreptul să exiști oricât de bine ești pregătit.

Prin activitatea mea publică și voluntară de aproape 12 ani, am dovedit interesul meu pentru această temă (am, de asemenea, o lucrare de licență și una de masterat, ambele cu teme în domeniul relațiilor interetnice) și am dobândit o expertiză pe care foarte puține persoane din România o au în domeniul combaterii discriminării.

Sunt singurul candidat din istoria CNCD care respectă prevederile art. 23 alin. 3 litera d din O.U.G. nr. 137/2000 privind prevenirea și sancționarea tuturor formelor de discriminare care prevede foarte clar următoarele: candidații pentru postul de membru în Colegiul Director al CNCD trebuie să aibă „o activitate recunoscută în domeniul apărării drepturilor omului și combaterii discriminării”! Acestă prevedere legală imperativă și singura relevantă în domeniul de activitate al acestei instituții publice nu a fost respectată niciodată atunci când au fost numiți membri în Colegiul Director al CNCD.

Citește și Președintele CNCD, demnitar al statului român numit de Parlament, prezent în Ambasada Ungariei la decorarea lui Lucian Boia

Mai multe detalii despre activitatea mea în domeniul apărării drepturilor omului și combaterii discriminării găsiți aici. Lista candidaților pentru un post în Colegiul Director al CNCD poate fi consultată aici.

Citește și EXCLUSIV. Primarul UDMR din Remetea, AMENDAT de CNCD din nou pentru DISCRIMINAREA PE CRITERII ETNICE a românilor

FOTO: Dan Tanasă

Voi ce părere aveți? Aștept comentariile voastre.

DISCLAIMER Atenție! Postați pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiți aici regulamentul: Termeni legali și Condiții

  1. Doina says:

    Nu este doar vorba de jocuri de partid. Aici este vorba de o instituție care are niste valori morale.
    Tu spre deosebire nu prea te vad apt pentru așa ceva întrucât ai un punct de vedere foarte unilateral. Când vine vorba de discriminare, tu observi doar latura etnică și religioasă.
    Scuze dar nu visa la așa ceva, oricât de pregătit ai fi din punct de vedere juridic, tot ești fixat pe ceva ce depășește principiul discriminării

    • Cristian says:

      Săraca doina(numele scris intenționat cu litere mici) habar nu are să facă acordul între subiect și predicat dar combate evidențe care se văd din stratosferă. Tot din stratosferă se mai vede că ești înregimentată politic și c-ai diplomă de Șpiru Harem.
      Sfatul meu prietenesc, lasă politica și reia clasele 1-4, cel mai probabil ai carențe mari și la matematică(mai ales la înmulțire și împărțire).

    • Dan Tanasa says:

      :)))))))

  2. Constantin says:

    “Cel care luptă, chiar singur, pentru Dumnezeu și neamul său nu va fi învins niciodată.”

    • Dan Tanasa says:

      Amin!

  3. Cristian says:

    Salut Dane, singura soluție în acest caz ar fi să depui o contestație astfel încât concursul să fie anulat până la respectarea acelei prevederi exprese din concurs. Poate reușești în instanță să amâni/anulezi concursul și să mergi până-n pânzele albe(CEDO) pe motivul că ceilalți contracandidați nu corespund cerințelor concursului.

    Știu și eu prea bine cum sunt aceste ”concursuri”, am participat până acum la 6 ”concursuri” de funcționar public, Consilier superior la un concurs organizat de o Prefectură, Consilier superior organizat de un Consiliu Județean, Inspector gradul I la o Primărie, ultimele două concursuri la care am participat au fost chiar anul acesta în plină pandemie cu mască pe față și cu mănuși pe mâini(după concurs mi-am dar jos mănușile și aveam mâinile atât de ude de parcă tocmai mă spălasem pe mâini cu apă și săpun).

    Vreau să spun că la niciun concurs n-am reușit să iau baremul de trecere pentru runda a doua, 50 de puncte…știu, o să zică lumea că n-am învățat destul, că sunt ”prost”, că n-am capacitatea intelectuală să memorez mii de pagini de legislație(unele legi aveau și câteva sute de pagini)…menționez că am terminat liceul cu media 9.07 iar media de la Bacalaureat a fost de 9.19 și am participat de două ori la faza naționala la olimpiada de matematică.

    După concurs am căutat pe ”goagăl” informații despre câștigători și ce să vezi, toți aveau legătură cu partidul aflat la guvernare(unii erau chiar membrii de partid iar alții erau ”prieteni” pe faisbuci cu președinți locali ai unor partide politice)…și eu învățam ca prostul câte 10 ore pe zi….:((((

    • Lavinia says:

      Idem aici… pana m-am prins ca pierd timpul degeaba. Angajeaza dinafara numai daca e vreo munca de executie imposibil de prestat de vreo ruda datorita constrangerilor pur tehnice … si poate nici atunci.

    • Dan Tanasa says:

      Da, ai dreptate!

  4. Artur says:

    Domnule Tanasă și eu spun de ani de zile că partidele indiferent de culoarea politică sunt cancerul acestei țări dar strig din peșteră și degeaba ! Oamenii competenți nu au dreptul și nu vor fi lăsați niciodată să ajungă în funcții importante doar simplii executanți.Lor,le trebuie numai proști și slugi să execute ceea ce vor unele cercuri din umbră ! România este o țară pierdutăvândută de politicieni, care în câțtiva ani va dispare ca stat !!!

  5. Vasile says:

    Dane nu te limita la CNCD, este o organizatie coruptaa!!! Eu zic sa mergi la ONU, acolo ti-ai putea dovedi potentialul adevarat. Noi te sustinem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Distribuie acest articol!

Urmărește alte articole

Dan Tanasă

"Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănțuit."
Titlul poeziei: Decebal către popor
Autor: George Coșbuc

„Dacă nu lupți pentru ceea ce vrei,
meriți ceea ce ai.”
John C. Maxwell

© 2025 dantanasa.ro. All rights reserved.
Despre mine Blog Partidul AUR